Türk Hava Yolu Şirketi Kuralları Yok Saydı! ABD İhlal Cezası Verdi

ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu, Türk charter şirketi Air Sapphire’e, Amerikan yapımı Gulfstream uçağıyla Rusya’ya en az iki charter uçuş gerçekleştirerek yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle 285 bin dolar para cezası verdi.

Şirketin Ankara merkezli olduğu ve Dubai’de de bir ofisinin olduğu internet kaynaklarından öğrenildi.

Uçuşlar, geçtiğimiz yıl Ekim ayında İstanbul’dan Rusya’nın Tümen şehrine ve bu yılın Ocak ayında Maldivler’den Moskova’ya yapıldı.

”ÖDEMELER RUS OLMAYAN KOMİSYONCU TARAFINDAN YAPILDI”

Ödemelerin, Rus olmayan bir komisyoncu tarafından yapıldığı ancak müşterilerin çoğunun Rusya Federasyonu vatandaşı, bazılarının ise Kıbrıs pasaportu da olduğu belirtildi.

ABD Ticaret Bakanlığı’na göre Amerikan yapımı bir uçağın lisanssız olarak Rusya’ya sefer yapması, Rusya’ya Ukrayna’daki çatışmalar nedeniyle konulan yaptırımları ihlal etti.

”KURALLARI İHLAL EDERSENİZ AĞIR BİR BEDEL ÖDERSİNİZ”

ABD İhracat İdaresi Müsteşar Yardımcısı Matthew Axelrod, “Bu, dünya genelindeki charter brokerleri ve operatörler için bir ders olsun: Kurallarımızı ihlal ederek bu tür bir seyahati kolaylaştırırsanız, ağır bir bedel ödeyebilirsiniz” şeklinde konuştu.

ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu, Air Sapphire’in “suçunu kabul ettiğini” ve soruşturmada “işbirliği yaptığını ve yardım ettiğini” iddia etti. Şirketten bir açıklama henüz yapılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir